Szkoła Podstawowa nr 137 im. prof. Wiktora Zina w Krakowie

z oddziałami przedszkolnymi

 

  

 30-798 Kraków      ul. Wrobela 79      tel. (012) 653-22-91   e-mail:  sp137krakow@poczta.onet.pl 

W naszej Szkole wciąż coś się dzieje. Nie ma miejsca na nudę. W tej zakładce będziemy informować o realizowanych projektach edukacyjnych, wycieczkach i programach, w których bierzemy udział.

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca 2019 r. w naszej szkole było uroczyście, radośnie i kolorowo. Rozpoczęliśmy ten dzień od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym. Następnie zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby pożegnać klasę ósmą, odebrać nagrody, posłuchać pięknie wykonanych piosenek i samemu wystąpić przed koleżankami i kolegami oraz szacownymi Gośćmi. Miło nam było gościć na uroczystości Pana Jacka Bednarza-radnego Rady Miasta Krakowa oraz przedstawicieli Zarządu Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej w Przewozie czyli Panią Stanisławę Sochę i Pana Pawła Tyrańskiego- naszych przyjaciół i sponsorów. Potem były życzenia, rozdanie świadectw, uśmiechy i wielka radość, że przed nami kilkanaście tygodni wolności,swobody i wojaży. Swoją przerwę wakacyjną rozpoczęli  również  przedszkolacy,  którzy  przygotowali wspaniałe przedstawienie na cześć swoich rodziców.  Po części artystycznej odbył się  krótki poczęstunek i wzajemne życzenia miłych wakacji! 

 

Udanych wakacji!

Ósmoklasiści, powodzenia w nowych szkołach!

 

D. Siwek, D. Makówka 

 

 

                                                                                                                                       zobacz więcej 

 

 

Warsztaty szycia misiów - Dzień Dziecka w Przedszkolu
Z okazji Dnia Dziecka nasze przedszkolaki zmierzyły się z fachem krawieckim i wykonywały piękne maskotki, które mogły zabrać ze sobą do domu. Wypychały watą swoje przyszłe misie, ustrajały w piękną kamizelkę lub spódniczkę oraz różne dodatki. Po zakończeniu pracy nadały każdemu misiowi imię, a za wytrwałość otrzymały pamiątkowe certyfikaty. 
Gratulujemy małym krawcom wytrwałości i pięknych przytulanek!
lightbox
                                                                                                             zobacz więcej 
22 maja - odwiedziny ratowników wodnych.

22 maja w naszej szkole  zagościli ratownicy wodni. Spotkanie miało na celu promowanie akcji ,,Bezpiecznie nad wodą",  która skierowana jest do wszystkich dzieci przebywających nad kąpieliskami. Uczniowie zaznajamiali się ze znakami, które można spotkać w miejscach przeznaczonych do kąpieli, regulaminem oraz zasadami bezpieczeństwa jakie panują nad każdym akwenem wodnym przeznaczonym do pływania. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz mógł zapozować w stroju ratownika. 

 

lightbox

Dzień Ziemi - 30 maja

Dzień Ziemi to jedno z najważniejszych ekologicznych świąt obchodzonych corocznie 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Z  okazji tego wydarzenia  klasa I i II zaprezentowała nam tematyczne piosenki zachęcając wszystkich do dbania o nasz wspólny dom - Ziemię. 

Podobny obraz

 

lightbox

                                                                      zobacz więcej 

 

Podobny obraz

 

Święto Narodowe 3 Maja - Rozśpiewana przerwa

W dniu 29-tego kwietnia świętowaliśmy obchody Święta Narodowego 3 Maja poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na trzech kolejnych przerwach, poprzedzonych każdorazowo poetyckim wstępem w wykonaniu uczniów klasy 6-tej. 
Celem  tego ważnego wydarzenia  było  popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych ze wszystkimi aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, propagowanie wartości patriotycznych i pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego oraz ukazanie roli pieśni patriotycznej w historii narodu polskiego.

 

lightbox

                                                                                                          zobacz więcej 

 

Projekt ''Uczeń - Obywatel" cz. 3

19 marca uczniowie klasy VI z wychowawcą wzięli udział w spotkaniu z Radnymi XIII Dzielnicy.

Spotkaliśmy się z Członkiem Zarządu panem Jarosławem Komorniczakiem, który opowiedział nam o tym  co robią radni dla Podgórza.
Spotkał się też z nami pan  Bolesław Markiewicz – zastępca przewodniczącego Rady i Zarządu XIII dzielnicy, który od wielu lat jest w Radzie. Opowiedział  nam, w jaki sposób wybiera się radnych i jakie obowiązki mają radni.

 

lightbox                  lightbox

Dzień Liczby Pi

14 marca w naszej szkole świętowaliśmy dzień liczby Pi. Pi (zwana inaczej ludolfiną) jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa "perimetron”, oznaczającego obwód. Datę 14 marca na Dzień Liczby Pi wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, tak jak przybliżoną wartość ludolfiny. 

 

 

lightbox lightbox      
lightbox lightbox      
DZIEŃ ŁAMIGŁÓWKI I UKŁADANKI

W dniu 1-go marca odbyły się w naszej szkole przerwy matematyczne z łamigłówką i układanką pod hasłem: Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki (Roger Bacon). Na pierwszej przerwie swoich sił próbowali uczniowie klas I - III. Uzupełniali sekwencje i rozwiązywali rebusy matematyczne. Druga przerwa dedykowana klasom IV - VI przebiegła pod znakiem tangramu i zagadek zapałczanych. Natomiast na ostatniej przerwie przez rozwiązywanie kakuro i sudoku matematyczne umiejętności ćwiczyć mogły klasy VII i VIII. Każdy uczestnik, który pozytywnie rozwiązał zadanie dostał słodką nagrodę!:)

 

 

 

lightbox   lightbox
lightbox lightbox
Spotkanie z autorem bajek Jerzym Grzeszczukiem

Dnia 26 lutego 2019 przedszkole oraz klasy I - III gościły znakomitego pisarza bajek - Jerzego Grzeszczuka. Opowiadał on o zawiłościach tworzenia bajek dla najmłodszych na przykładzie swojego dzieła "Kogut Niekurka i przyjaciele". Dzieci mogły kupić książkę z autografem autora, wysłuchać fragmentów książki oraz zapoznać się  z pracą nad książką w poszczególnych etapach jej powstawania.

 

 

 

lightbox   lightbox   lightbox

   

.

2019 ROKIEM MATEMATYKI

Szanowni Państwo,

 

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, ustanawia rok 2019 Rokiem Matematyki rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny.”

 

W ramach ogłoszenia 2019 roku Rokiem Matematyki proponujemy następujące działania:

 

LUTY

 • 16.02.2019 r. Konkurs Matematyczne origami (termin zgłoszenia, wysyłanie prac do 08.03.2019 r.)
 • 26.02.2019 r. Dzień układanki i łamigłówki

 

MARZEC

 • 14.03.2019 r. Dzień liczby Pi - Obchody Dnia Matematyki
 • 21.03.2019 r. Kangur matematyczny
 • Oda do matematyki - konkurs recytatorski

 

KWIECIEŃ

 • 12 kwietnia (Krakowskie błonia) Fraktal na stulecie
 • Dzień informatyki (Kahoot)

 

MAJ

 • Konkurs plastyczny "Sławni matematycy" -  (portret słynnego matematyka)
 • "W każdej nauce ty­le jest praw­dy, ile w niej jest ma­tema­tyki" Konkurs przedmiotowy (fizyka, chemia, geografia)

 

CZERWIEC

 • Dzień dziecka / dzień sportu Zawody sportowe z elementami pojęć matematycznych
 • Cała Polska czyta dzieciom - Bajki matematyczne
 • I love math - lekcja matematyki w języku angielskim

 

WRZESIEŃ - GRUDZIEŃ

 • Światowe Dni Tabliczki Mnożenia
 • Historia matematyki
 • Warsztaty - haft matematyczny
 • Konkurs na bryłę, Mistrz rachunków, Krzyżówki matematyczne
 • Muzomat - dzień matematyki w muzyce w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki

 

Mile widziane sugestie ze strony Rodziców i Uczniów dotyczące dodatkowych zabaw matematycznych, które przybliżą w przyjemny i prosty sposób matematyczny świat. 

Krakowski Tydzień Dobrego Słowa

W  Krakowskim Tygodniu  Dobrego Słowa, który trwał od 4 do 8 lutego w naszej szkole gościły tylko życzliwe słowa. Uczniowie wykonali plakaty z pozytywnym przekazem,które pokazywały, że można używać dobrych słów komunikując się z kolegą. Ponadto uczniowie wręczali sobie karteczki z miłymi słowami, obdarowywali się laurkami i zrobionymi przez siebie prezentami. Mieli także okazję przemienić się w postać, która wywoływała uśmiech na twarzy każdego. Akcja miała na celu przeciwdziałanie agresji słownej oraz budowaniu pozytywnej komunikacji w środowisku szkolnym.

.

                                                                                                                      zobacz więcej

Projekt "Uczeń- Obywatel" cz.2

W dniu, 4 lutego 2019 r.  w w Sali Obrad RMK, odbyło się  drugie  spotkanie z radnymi Miasta Krakowa w ramach projektu " Uczeń- Obywatel".

Na spotkaniu była obecna Pani Prezydent Anna Korfel-Jasińska, Pan Rady Michał Drewnicki oraz Pan Radny Łukasz Sęk.

 

W projekcie biorą udział uczniowie klasy 6 z wychowawcą.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z praca Radnych i zadać pytania.

                                                                                                      zobacz więcej 

 

 

 

 

 

Dzień Kubusia Puchatka

Z okazji Dnia Kubusia Puchatka, który obchodzony był  18 stycznia przedszkole ogłosiło konkurs plastyczno - kulinarny ,,Prezent dla Kubusia Puchatka" . W konkursie wzięły udział dzieci z klas 1- 3 oraz całe przedszkole. Jakie słodkie ,,małe conieco" otrzymał  w prezencie Kubuś Puchatek można podziwiać poniżej:)

 

 

           

 

 

Życzenia
Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców 
życzą wszystkim Nauczycielom, Pracownikom i Uczniom miłych, bezpiecznych ferii zimowych oraz odpoczynku po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. 
Niech ten wspaniały czas dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń oraz wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie i cieszcie się przygodami. Mamy nadzieję, że wrócicie wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci oraz wypoczęci, z nową energią do pracy w drugim semestrze.Znalezione obrazy dla zapytania bałwan

 

Uroczysta Wigilia

21 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczysta Wigilia, podczas której Uczniowie  zaprezentowali przepiękny spektakl związany ze Świętami. Uczniowie, którzy brali udział w konkursach : historycznym oraz plastycznym na najpiękniejszą szopkę, otrzymali nagrody. Podczas uroczystości mogliśmy cieszyć się obecnością wyjątkowych gości: prezes abm - p. Mirosławy Morawskiej, Proboszcza Parafii - ks. Stanisława Migasa oraz Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórza - p. Jacka Bednarza, a to wszystko przy nutach nastrojowych kolęd.  Po wspólnej Wigilii na sali gimnastycznej Uczniowie oraz Wychowawcy świętowali wspólnie w swoich klasach.

                                                                                            

 

zobacz więcej

         

 

                                                                                                                                   

Dzień Herbaty

14 grudnia odbył się w naszej szkole Dzień Herbaty. Ten napar przyrządzany z liści i pąków znany jest jest od tysięcy lat. Według jednej z legend początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e., w którym mityczny cesarz Shennong przypadkowo zaparzył pierwszy napar z liści herbaty. Prawda jest trudna do ustalenia; wiadomo, że herbatę od dawna znali Chińczycy, a do Europy przywędrowała w XVI w. Herbata ma wiele właściwości zdrowotnych oraz kosmetycznych,a różnorodność tego naparu cieszy podniebienia małych i dużych smakoszy!

Smacznego!:)

 

MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE

            Znalezione obrazy dla zapytania płatki śniegu

zobacz więcej 

 

                                                                   

Mikołaj w Klubie Kultury

 

   
Podobny obraz    

5 grudnia 2018 r. w Osiedlowym Klubie Kultury dzieci z naszej szkoły oraz przedszkola spotkały się z kimś wyjątkowym – Świętym Mikołajem. To spotkanie poprzedzał występ Magika, który czarował, czarował, czarował, a tym samym wprawiał wszystkich we wspaniały nastrój. Było dużo śmiechu, ekscytacji, bardzo dobrej zabawy. Dorośli też bawili się, jak dzieci.

Po występie Magika nadeszła upragniona, wyczekiwana przez dzieci chwila – ROZDAWANIE PREZENTÓW. Oczywiście wszyscy byli bardzo grzeczni przez cały rok, więc Mikołaj bardzo się napracował i każdego dzieciaka sowicie obdarował. Dzieciaki przyciskały do piersi podarunki i pękały z ciekawości, czekając na moment, kiedy będą mogły je rozpakować.

Dziękujemy bardzo Mikołajowi!!!! Zapraszamy Go do nas ponownie za rok !!!!!

Wychowawca klasy I

 

 

                                                                                                                                                

                                         zobacz więcej 


 

Projekt "Uczeń - Obywatel"

Uczniowie klasy VI razem z wych. panią  mgr Aleksandrą Żywiecką w tym roku szkolnym biorą udział w projekcie UCZEŃ_OBYWATEL organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im.K.I.Gałczyńskiego na ul. Beskidzkiej .

 „Nic o nas bez nas” – to projekt adresowany do uczniów klas V i VI szkoły podstawowej.
Przewiduje on  cykl spotkań i warsztatów poświęconych tematyce samorządu krakowskiego – jego historii i teraźniejszości, obejmuje między innymi zajęcia dotyczące zasad działalności Rady Miasta i Prezydenta, zwiedzanie Pałacu Wielopolskich i spacer szlakiem samorządu krakowskiego.

Na pierwszym spotkaniu w  Urzędzie Miasta Krakowa– pl. Wszystkich Świętych uczniowie poznali historię samorządu krakowskiego i zwiedzili Pałac  Wielopolskich. Uczniowie mieli okazję przebywać w Sali obrad RMK.

 Tutaj odkryliśmy, że nasz patron prof. Wiktor Zin był radnym.

Zostawił ślad swego pobytu wykonując swoje rysunki na ściankch szuflad ław,  które  znajdują się w tej Sali.

 

                                                                                                                   zobacz więcej 

Projekt "Bezpieczny Kraków"

W roku szkolnym 2018 / 2019 powrócił do naszej Szkoły Projekt Edukacyjny o nazwie "Bezpieczny Kraków" opracowany przez nauczycielki edukacji wczesnoszkonej - Panią Ewę Kłusek i Panią Agnieszkę Matuszkiewicz. Projekt ten skierowany jest do uczniów I etapu edukacyjnego i dotyczy szeroko pojętego bezpieczeństwa.

      W ramach tego Projektu nawiązaliśmy współpracę z Komendą Miejską Policji w Krakowie i zaprosiliśmy na zajęcia Panie Policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas 1 - 3. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oglądały i omawiały plansze edukacyjne, zadawały pytania i otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Na zakończenie spotkania uczniowie wyrecytowali wiersz - niespodziankę dla Pań Policjantek pt.: "Policjant".

        45 - minutowe spotkanie było bardzo cenne, ponieważ nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo najmłodszych na drodze. Kolejne zajęcia w ramach Projektu "Bezpieczny Kraków" odbędą się w grudniu. O ich przebiegu i efektach informować będziemy na bieżąco.

 

 

 

 

                                                                                                                     zobacz więcej 

 

ROZŚPIEWANA PRZERWA

Stulecie Odzyskania Niepodległości (11.11.2018 r.)

Znalezione obrazy dla zapytania FLAGA POLSKI  

W tym roku obchodzimy  100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ze względu na doniosłość wydarzenia świętowaliśmy przez dwa dni.

W czwartek (08.11.2018 r.) na kilku kolejnych przerwach odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez społeczność szkolną przeplatane wierszami w wykonaniu Uczniów Klasy III. Szkolny korytarz zamienił się podczas długiej przerwy w salę koncertową, w której wszyscy byli wykonawcami i widzami. W piątek (09.11.2018 r.)o godzinie 11:11 wzięliśmy udział w akcji Rekord dla Niepodległej pod patronatem MEN oraz Rady Dzieci i Młodzieży RP polegającej na zaśpiewaniu 4-zwrotkowego hymnu przez uczniów. Ponadto każde dziecko mogło napisać życzenia dla Niepodległej, które zamknęliśmy w kapsule czasu na kolejne 100 lat.

 

zobacz więcej                                            

ZBIÓRKA DLA PRZYCHODNI OSÓB UBOGICH I BEZDOMNYCH

Zbiórka na rzecz Przychodni dla osób bezdomnych i ubogich w Krakowie!

Stowarzyszenie Lekarze Nadziei niesie od 25 lat humanitarno-charytatywną pomoc medyczną ludziom najbardziej jej potrzebującym w zagrożeniu życia i zdrowia. Przychodnia dla ludzi bezdomnych i ubogich, która działa przy Stowarzyszeniu Lekarze Nadziei udziela konkretnej, doraźnej pomocy medycznej osobom bezdomnym i skrajnie ubogim. Działalność Przychodni oparta jest głównie o pracę wolontariuszy, lekarzy wielu specjalności, studentów medycyny, farmaceutów, pielęgniarek, a także o wsparcie społeczeństwa.

Świetlica szkolna oraz Samorząd Uczniowski zapraszają do zbiórki i proszą o wsparcie Przychodni w artykuły medyczne:

 • BANDAŻE
 • GAZIKI
 • PLASTRY
 • KOMPRESY
 • CHUSTY TRÓJKĄTNE
 • OPASKI DZIANE

Zbiórka potrwa do 30 listopada.

Każdy gest ma znaczenie! 

"ŚWIĘTO ZDROWEGO ŚNIADANIA"

8 listopada w naszej Szkole obchodziliśmy „Święto Zdrowego Śniadania”. Poprzedzone zostało ono zajęciami w klasach, na których mówiliśmy o roli warzyw, owoców, właściwego komponowania posiłku tak, aby był on urozmaicony, dawał siłę, energię, przyczyniał się do wydłużenia naszego życia.

Uczniowie klasy pierwszej i drugiej, wspólnie z wychowawcami, uzupełnili Piramidę Żywieniową rysując, wycinając obrazki, naklejając je we właściwe miejsca. Na korytarzu szkolnym, pod okiem wychowawców klasy I i II, powstały kolorowe gazetki tematyczne.

8 listopada uczniowie klas 1 – 8 w swoich klasach, wspólnie z nauczycielami, zjedli  śniadanie. W przyszłym roku szkolnym na pewno znów obchodzić będziemy to święto, chociaż najważniejsze jest to, abyśmy na co dzień jedli zdrowo i pysznie, nie tylko w wybrane dni roku.

Bardzo dziękujemy Paniom z Rady Rodziców, dzięki którym wszyscy uczniowie mogli zjeść pyszne banany. Dziękujemy rodzicom klas młodszych za przygotowanie dzieciom kolorowego, zdrowego śniadania.

 

Wychowawcy klasy I, II, III

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                  zobacz więcej 

TYDZIEŃ DYSLEKSJI W XIV LO

Już po raz drugi uczniowie klasy VIII wzięli udział w Europejskim Tygodniu Świadomości Dysleksji organizowanym przez XIV LO w Krakowie. Drużyna w składzie Piotr Ozga, Grzegorz Ozga, Kamil Bochniak, Jan Skiba i Łukasz Jania rywalizowała w sztafecie zadaniowej , Karolina Kościej i Julia Jarotek brały udział w konkursie ortograficznym, a Klaudia Kurdyś i Aleksandra Biały w konkursie pięknego czytania. Nasi uczniowie  godnie reprezentowali szkołę zdobywając nagrody i wyróżnienia: Klaudia Kurdyś zajęła III miejsce w konkursie ortograficznym, Karolina Kościej II miejsce w konkursie pięknego czytania, Julia Jarotek zdobyła wyróżnienie, a  drużyna chłopców mistrzowsko poradziła sobie w sztafecie zadaniowej. Opiekę nad uczestnikami sprawował Pan Grzegorz Dadał.                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 zobacz więcej 

Przedstawienie ,,Bal Wszystkich Świętych"

30.10.2018 odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt:”Bal Wszystkich Świętych”. Spotkanie to było związane z obchodzoną w dniu 1 listopada w Kościele katolickim uroczystością Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji to czas zadumy i refleksji nad śmiercią, przemijaniem i życiem wiecznym .Uczniowie byli przebrani w stroje nawiązujące do mieszkańców nieba i  postaci świętych.

                                                                zobacz więcej 

Marsz patriotyczny

 

W dniu 19 października 2018 r Uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcą p. AleksandrąŻywiecką wzięli udział w widowisku Duma i Radość – w jednej   z cyklu imprez   w obchodach z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości pod patronatem Krakowskiego Kuratorium Oświaty. W marszu patriotycznym uczniowie z całego województwa przemaszerowali ulicami miasta przebrani w postacie historyczne z okresu odzyskiwania Niepodległości. Nasi uczniowie zaprezentowali oddział partyzancki z okresu I Wojny Światowej.

Po  uroczystej mszy  na Wawelu  uczniowie przeszli następującą trasą:
 ul. Grodzką, przez  Rynek Główny, Szewską, Podwalem,  Józefa Piłsudskiego, al. 3 maja i bramą główną do Parku Jordana. W przemarszu uczestniczyli m.in.: orkiestry mundurowe i grupy rekonstrukcyjne. W Parku im. Henryka Jordana w Krakowie nastąpiło:

uroczyste odebranie przemarszu Widowiska Dumy i Radości przez Organizatorów, okolicznościowe przemówienia oraz program artystyczny.lightbox

                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

zobacz więcej 

Prace w ogródku.

Szanowni Państwo,informuję, iż podczas zbiórki na rzecz przyszkolnego ogrodu udało się zebrać 191,82 gr oraz wiele cebulek. Dzięki tej kwocie zakupione zostało 20 tui-koszt 150 zł. Pozostała suma zostanie przeznaczona na byliny. W dalszym ciągu można wspierać projekt przyszkolnego ogrodu krzewami i bylinami! Moc podziękowań kieruję przede wszystkim do  małych i wytrwałych  ogrodników: Patrycji Kowalskiej, Ani Sitko, Roksany Woźniak, Dawida Natanka, Piotrusia Kowalskiego i Mateusza Łysika, którzy 13 października (sobota) pomagali przy pracach ogrodniczych, kopiąc, grabiąc i oczyszczając teren pod kwiaty. Zasadziliśmy 120 cebulek  i kilka krzewów. Szczególne podziękowania należą się Państwu Sitko, pani Ewelinie Kowalskiej za zaangażowanie przy rozbudowie naszego pięknego placyku. Pogoda dopisywała,zachęcając do pracy, ale gdyby nie ciepły posiłek i smakołyki przygotowane przez Panią Marzenę Łysik, szybko opadlibyśmy z sił!

Jeszcze raz wszystkim bardzo serdecznie dziękuję i zapraszam do kolejnych zmagań! :)

D.Makówka 


                     
                

                                                                                                                                          zobacz więcej 

BohaterON w naszej szkole!

BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego  poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek, które można nabyć na terenie całego kraju  lub własnej kartki laurki.

Każdy może włączyć się do akcji.

www.bohateronwtwojejszkole.pl 

MY JUŻ TO ZROBILIŚMY!

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Szanowni Państwo, 
Nasza Szkoła uczestniczy w akcji: VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 28 września 2018 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
24-27.09.2018. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole. 
28.09.2018. 
Egzaminy ustny z tabliczki mnożenia: Uczeń wybiera los z 3 przypadkami mnożenia. Jeśli poda poprawne odpowiedzi uzyskuje tytuł eksperta tabliczki mnożenia oraz pamiątkową plakietkę.
Egzaminy pisemny dla klas 4-8 z tabliczki mnożenia składający się z dwóch zadań: 
1) Uczeń otrzymuje kartę z kilkoma przypadkami mnożenia na której nanosi odpowiedzi. 
2) Uczeń w formie tabelarycznej uzupełnia tabliczkę mnożenia do 100.
Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Anna Jaszowska 
OGRÓD PRZYSZKOLNY - ZBIÓRKA

Mam przyjemność poinformować, iż w tym roku szkolnym 2018/2019 świetlica szkolna została założycielem i  opiekunem ogrodu przyszkolnego. To niepowtarzalna szansa dla wszystkich dzieci, które chciałyby poznać tajniki ogrodnictwa i zmierzyć się z plewieniem, sadzeniem, rozsadzaniem i obserwowaniem jak praca ich rąk zamienia się w barwny, wonny dywan kwiatów i krzewów.

Serdeczne podziękowania kieruję przede wszystkim dla p. Bożeny Zwierzyńskiej z Zarządu  Zieleni Miejskiej, dzięki której nasz przyszkolny ogród mógł postać.

Dziękuję również Uczniom: Roksanie Woźniak i Mateuszowi Łysikowi z klasy IV za pomoc przy tworzeniu ogrodu oraz Rodzicom: p. Renacie Sitko oraz p. Łysikowi. 

Pierwsze efekty już cieszą oko, dlatego też zachęcam Państwa bardzo gorąco do zbiórki, która potrwa do końca września, na rzecz naszego ogrodu. W planach jest zakupienie tui oraz kolejnych roślin bylinowych, którymi obsadzimy dalszą część ogrodu. Mile widziane wsparcie w postaci bylin oraz cebulek. 

W razie pytań proszę o kontakt z wychowawcą świetlicy. 

 

                                                                                                             Dorota Makówka 

wychowawca świetlicy 

           Podobny obraz          Podobny obraz

Kwiaty, które zamieszkały u nas w ogrodzie:)

 

 

WSPOMNIEŃ CZAR KLASY III

 

                        

                        

więcej zdjęć...         

 

Obecna klasa trzecia rozpoczęła edukacje szkolną we wrześniu 2015 r. Z Pierwszaków zmieniła się w dużych, sympatycznych, trochę głośnych („w naturalny sposób głośnych” , jak to ktoś określił) Trzecioklasistów. Przez te trzy lata nauki klasa wydoroślała, zmądrzała, dużo się nauczyła, wzajemnie dobrze się poznała. Dała się poznać, jako sympatyczna grupa, która sobie pomaga, wspiera się, jest dobrze zorganizowana, z którą czasami trzeba było „powalczyć”. Warto było.

Kończy się czas Edukacji Wczesnoszkolnej. Za progiem czeka klasa czwarta. Życzę moim przyszłym Czwartoklasistom wszystkiego najlepszego !!!!!!!!!

Wychowawca klasy – Ewa Kłusek

 

 

SPOTKANIE Z PISARZEM

     

Od wielu już lat nauczyciele Edukacji Wczesnoszkolnej zapraszają na spotkania z uczniami klas I - III znanego autora książek, tekstów piosenek, Pana Karola Kozłowskiego. Uczniowie mają okazję „dotknąć”, poznać taką osobę, dowiedzieć się, jak przebiega proces tworzenia książek, pisania tekstów, zadają pytania, mają okazję zdobyć autograf. Są to ciekawe spotkania, które dostarczają uczniom wielu informacji, rozbudzają wyobraźnię czytelniczą, zachęcają do czytania.

Panu Kozłowskiemu życzymy dalszych sukcesów w pracy twórczej, wielu ciekawych spotkań oraz rozmów z młodymi czytelnikami.

Nauczyciele klas I – III oraz uczniowie

Sportowy Dzień Dziecka 2018 r.

30 maja  2018 r. uczniowie, nauczyciele naszej Szkoły bawili się na Sportowym Dniu Dziecka, który przebiegał pod hasłem „W przyszłości zostanę…”. Pogoda dopisywała, słońce uśmiechało się do nas „od ucha do ucha”, pogodne niebo zapraszało do zabawy.

Uczniowie bawili się w konkurencjach zwinnościowych, sprawnościowych, wymagających koordynacji ruchowej, współpracy, dobrej komunikacji, umiejętnego posługiwania się określonym przyborem sportowym. Każda drużyna miała swoją nazwę, która kojarzyła się z jakimś zawodem. Było dużo biegania, śmiechu, nawoływań. Najlepiej radzące sobie drużyny otrzymały w nagrodę pudełka dobrych ciastek.

Organizatorzy, nauczyciele, uczniowie bardzo dziękują Paniom z Rady Rodziców, wszystkim Mamom, dzięki którym w ten upalny dzień mieliśmy co pić, jedliśmy owoce oraz przepyszne lody.

Organizatorzy

 

  

    

  

 

Więcej zdjęć...

 

Wycieczka do Doliny Będkowskiej -zielona lekcja kwiecień 2018 r.

Dolina Będkowska to największa, a być może i najpiękniejsza z dolin Jury Krokowsko-Częstochowskiej. Posiada unikalne walory estetyczno-krajobrazowe (skałki wapienne, rzeka, lasy, łąki, wodospad, jaskinie), przyrodnicze, geologiczne, a także historyczne związana z Brandysówką historia polskiego taternictwa. 
Uczniowie klas 4, 5 , 6 naszej szkoły poznali najpiękniejsze miejsca tej krakowskiej dolinki:

Jurajskie skały

– Sokolica (najwyższa skała Jury!)

– Dupa Słonia (wyjątkowo popularna wśród wspianczy)

– Iglica i Cmentarzysko

– Brandysowa Skała 

 

12 kwietnia - DZIEŃ CZEKOLADY

12 kwietnia nasza szkoła obchodziła Dzień Czekolady. Z tej okazji z zza siedmiu mórz i oceanów przypłynęła do nas piratką z mapą czekoladowego skarbu. Aby zdobyć kufer pełen czekoladowego złota, każda klasa musiała ją rozszyfrować, "przepłynąć" galeonem z wyspy do wyspy, wykonać karkołomne zadania i wykazać się pirackimi umiejętnościami! Przygodę zaczęliśmy od wyspy Szkolus, na której mieścił się nasz port. Następnie przepłynęliśmy na wyspę Czekoladowych Wulkanów gdzie mali piraci zastanawiali się nad pochodzeniem Kakaowca Właściwego. Kolejna przygoda czekała nas na groźnie brzmiącej Wyspie Czekoladowych Czaszek. Po wykonaniu zadania i odwiedzeniu Wyspy Czekoladowych Wraków nasz kompas poprowadził nas na wschód. Na środku Czekoladowego Oceanu piraci musieli wykazać się umiejętnościami wędkarskimi i złowić tłustego wieloryba na dalszą podróż. Stamtąd załoga galeonu udała się na Wyspę Czekoladowych Szczurów. Tam również czekała na nich zagadka o czekoladzie, z którą sobie świetnie poradzili. Niebezpieczeństwo pojawiło się gdy galeon zbliżał się już do końca przeprawy. Nagle pojawił się morski potwór Kraken, jednak mali piraci przegonili go głośno zaśpiewaną szantą „Hej ha, morski potworze, hej ha morski potworze, uciekaj już w morze"! Po tym niebezpiecznym starciu Wyspa Czekoladowego Skarbu stała już otworem. Kufer pełen brązowego złota już tam na nas czekał.

Było warto, mówiły uśmiechnięte miny małych piratów.

                                                                              Ahoj piraci,

                                                                             D. Makówka

       

 

Więcej zdjęć...

KONKURS PLASTYCZNY "Zły Smogu!Wiem Jak Ciebie Pokonać!".

W związku z ciągłym zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie, radny Łukasz Wantuch z Urzędu Miasta Krakowa, postanowił zorganizować konkurs plastyczny dla szkół, przedszkoli i żłobków na temat walki ze smogiem pt: ,,Zły Smogu! Wiem Jak Ciebie Pokonać". Dzieci z świetlicy szkolnej postanowiły zgłębić temat, wziąć udział w tym ciekawym wydarzeniu i zawalczyć o jeden z wielu oczyszczaczy powietrza.

W środę 28 marca w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się losowanie nagród, na które wyruszyła grupa reprezentująca naszą świetlicę w składzie : Roksana Woźniak, kl. III, Szymon Jurgała, kl. III, Oliwia Jakubiec kl. III, Dominik Kołodziejczyk kl. II, Mateusz Jurgała kl. I.
Los tym razem się do nas nie uśmiechnął, jednak mieliśmy swój udział w szczęściu innych szkół i przedszkoli. Nasi reprezentanci losowali oczyszczacze dla innych placówek.

   

                             

                                

FERIE W MIEŚCIE

Czas ferii zimowych minął bezpowrotnie. Był to moment, w którym każdy mógł odpocząć,  pobawić się i zwiedzić nowe miejsca. Uczniowie,  którzy pozostali w mieście w tym okresie  mogli skorzystać z akcji,, Zima w szkole".  Dzięki temu wydarzeniu dzieci uczestniczyły w sposób atrakcyjny i bezpieczny w wielu ciekawych formach zajęć,takich jak: zajęcia sportowe, wycieczki, warsztaty, wyjścia do kina, zabawy taneczne,zajęcia plastyczne  itp. 

 

Nasz wspólnie spędzony czas:)

                      

                        

 

DO ZOBACZENIA ZA ROK!:)

Kiermasz Bożonarodzeniowy 2017 r.

DYREKCJA, NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE SKŁADAJĄ SERDECZNE PODZIĘKOWANIA RODZICOM, KTÓRZY ZAANGAŻOWALI SIĘ W PRZYGOTOWANIE I PRZEPROWADZENIE ŚWIĄTECZNEGO KIERMASZU.

 

 

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Wróżka powróciła do Przewozu, aby spełnić życzenia i pozostawić słodki smakołyk klasom: 4, 5 i 7.

 

    

 

    

Mikołaj w naszej szkole.

Mikołaju, Mikołaju…

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach
i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Wysłannikiem Św. Mikołaj może być każdy z nas. W tym roku była nim Rada Rodziców i Pan Krzysztof Słowik. 

 

Uczniowie klasy II wykonali projekt pt. My dream football team

Uczniowie klasy II wykonali projekt pt. My dream football team,  który miał za zadanie połączenie ich pasji oraz zainteresowań z nauką słownictwa związanego z piłką nożną. Ich makiety zachwyciły pomysłowością, wyobraźnią, jak również niezwykłym zaangażowaniem ze strony chłopców. Prace podziwiać będzie można na szkolnym korytarzu.

 

Nauczyciel języka angielskiego – Arleta Skorupa

Gra terenowa „Bo wolność przyszła z Podgórza” XI 2017 r.

Gra terenowa „Bo wolność przyszła z Podgórza

27 października kl. 4 oraz przedstawiciele kl. 7  wzięli udział w grze terenowej „Bo wolność przyszła z Podgórza”, która miała upamiętnić wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości w Krakowie. Lekcja historii Polski
w terenie rozpoczęła się na Placu Niepodległości (obok hali ks Korona) i prowadziła przez historyczne miejsca Starego Podgórza. Na trasie organizatorzy stworzyli stanowiska, które były odtworzeniem tamtych wydarzeń w strojach z epoki. Uczniowie mieli za zadanie np. rozszyfrować tajne meldunki, zrobić zdjęcia tablic i podobizn postaci historycznych oraz uzupełnić tekst o ważne dane z historii odzyskiwania niepodległości w Krakowie. 

Płaszów był miejscem początku akcji wyzwalania Krakowa w 1918 roku. 31 października grupa Polaków pod dowództwem ppor. Franciszka Pustelnika rozbroiła austriackich żołnierzy stacjonujących w koszarach urządzonych
w dawnym zajeździe Pod św. Benedyktem. Był to jeden z pierwszych krakowskich obiektów opanowanych przez Polaków podczas wydarzeń 1918 roku, które doprowadziły do oswobodzenia Krakowa i w konsekwencji odrodzenia niepodległej Polski. Grupa połączyła się później ze spiskowcami por. Antoniego Stawarza, którzy opanowali płaszowski dworzec kolejowy i wspólnie ruszyli na lewy brzeg Wisły.

Niepodległość przyszła z Podgórza praktycznie bez jednego wystrzału. Powtórzmy zatem daty. Na tajnym spotkaniu w dniu 30 października 1918 rozpoczyna się powstanie w Twierdzy Kraków, a następnie porucznik Stawarz, przy pomocy zebranych kolejarzy rozesłał depeszę do najważniejszych placówek kolejowych w Galicji. Depesza ta obwieszczała prowincji informację o udanej rewolucji w Krakowie. Kolejarze mieli polecenie kierować pociągi z austriackimi żołnierzami do stacji Kraków – Płaszów. 31 października 1918 wczesnym rankiem oddziały Stawarza zajęły dworzec w Płaszowie. Bez jednego wystrzału rozbrajano żołnierzy austriackich z pomocą harcerzy prokocimskich, a następnie zajęto koszary w Podgórzu. W tryumfalnym pochodzie żołnierze przeszli do Rynku Głównego w Krakowie.

Wydarzenia tego dnia można uznać za początek niepodległości Polski. Po podporządkowaniu się rozkazom Bolesława Roi zajęto opuszczone przez Austriaków obiekty wojskowe w Krakowie. Wszystko zatem wydarzyło się jeszcze w październiku 1918 roku.

Dzięki inicjatywie Rady Dielnicy XIII oraz Fundacji Anma młodzież miała okazję bliżej poznać wydarzenia tamtych czasów. Uczniowie oprócz ciekawej dawki historii „na żywo”, mieli stworzoną możliwość kształtowania swojej tężyzny fizycznej w nieco górzystym Starym Podgórzu.

Lato w mieście, tak spędzaliśmy czas, wakacje 2017 r. cz 2

Lato w mieście, tak spędzaliśmy czas, wakacje 2017 r. cz I

 

 

Krzyżówka przyrodnicza, spróbuj rozwiązać. Najedź kursorem na cyfrę, pojawi się aktywne okno.

SZKOLNY KLUB SPORTOWY

SZKOLNY KLUB SPORTOWY

W naszej szkole prowadzone są zajęcia „Szkolnego Klubu Sportowego” dla 2 grup, wyodrębnionych ze względu na zainteresowania sportowe: dla dziewcząt elementy siatkówki oraz dla chłopców elementy piłki nożnej.

Program „Szkolny Klub Sportowy” jest skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek , płeć oraz sprawność fizyczną. Program ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole.

 

Celem programu jest:

1)    stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież

2)    poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości

3)    promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży

4)    zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży

5)    stymulowanie podejmowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży mniej aktywnych i mniej sprawnych fizycznie, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt

6)    tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży

7)    optymalizacja wykorzystania lokalnej infrastruktury sportowej

8)    promocja różnorodnych sportów wśród dzieci i młodzieży

9)    wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze sportu

 

 

Pokaz historyczny

Pokaz historyczny

W naszej Szkole zagościli wojowie Mieszka I, którzy opowiedzieli o swoim uzbrojeniu, stoczonych walkach, wodzu i przybliżyli chrzest księcia. Największe emocje wzbudził pokaz walki.

Ta lekcja podobała się nie chłopcom, którzy zmierzyli się z wojami, wypróbowali toporki, przymierzyli elementy stroju. Dziewczynki również były zafascynowane przybyszami z odległych, niespokojnych czasów.

Lekcja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

 

Klasy 5 i 6 uczestniczyły w lekcji przyrody, która odbyła się w bibliotece przy ul. Rajskiej. Uczniowie poznawali ciekawostki przyrodnicze z rejonu Małopolski.

 

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )