Szkoła Podstawowa nr 137
z oddziałami przedszkolnymi

im. prof. Wiktora Zina w Krakowie

 
Ogłoszenie...

Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

 

Informacje szczegółowe:
(012) 653-22-91

W naszej Szkole wciąż coś się dzieje. Nie ma miejsca na nudę. W tej zakładce będziemy informować o realizowanych projektach edukacyjnych, wycieczkach i programach, w których bierzemy udział.

 

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniu 08 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Przepiękny występ artystyczny klasy 5 i 6 oraz uczestnictwo

w akcji Szkoładohymnu pozwoliły nam z dumą otworzyć serca

na historię naszego kraju i dumnie powiedzieć:
NIECH ŻYJE NIEPODLEGŁA!!!

lightbox

Fotogaleria

Makieta bitwy Warszawskiej
Na kole historycznym, Uczniowie klas 4-8 w ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polske, wykonali rekonstrukcje bitwy Warszawskiej. Makieta znajduje się na parterze pod schodami. Na szczególne podziękowania za wykonanie projektu zasługują uczniowie klasy 6, którzy poświęcili najwiecej swojego czasu. W ramach podziękowania, Uczniowie zajadali pizze na środowym spotkaniu koła. 

 

Zbigniew Szarek 

lightbox
Warsztaty o Rodzinie

4 listopada 2019 r. uczestniczyliśmy w zajęciach w Osiedlowym Klubie Kultury poświęconym historii naszych rodzin. Oglądaliśmy stare dokumenty, czarno - białe zdjęcia i tworzyliśmy drzewo genealogiczne swojej rodziny. Sporo dowiedzieliśmy się również o historii Przewozu. Było bardzo ciekawie!

 

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej

 

lightbox

Fotogaleria

101 rocznica wyzwolenia Krakowa
W środę (30.10) uczniowie kl. 6 przyłączyli się do obchodów 101.
rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 10.30 wzięli
udział w uroczystości złożenia kwiatów pod tablicą poległych
legionistów na Rynku Podgórskim, następnie przeszli na Plac
Niepodległości, gdzie  zainaugurowano obchody 101 rocznicy odzyskania
niepodległości przez Polskę. To właśnie tutaj znajdowały się
koszary, które o świcie 31 października 1918 roku zostały przejęte
przez polskich żołnierzy pod dowództwem porucznika Antoniego Stawarza.
Tutaj rozpoczęła się akcja wyzwalania Krakowa spod władzy zaborczej.
Pamiętajmy - „niepodległość zaczęła się w Podgórzu”.
Pod odsłoniętym w ubiegłym roku obeliskiem przypominającym tamte
wydarzenia oraz pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim na Rynku
Podgórskim zostały złożone kwiaty. Na maszt została wciągnięta
biało-czerwona flaga, która pozostanie tam do 11 listopada.

Aleksander Proksch

 

         lightbox

Fotogaleria

101 rocznica odzyskania niepodległości

 

30 października uczniowie z klasy 7 i 8 włączyli się w obchody rocznicy odzyskania niepodległości. Wraz z przedstawicielami innych krakowskich szkół uczestniczyli w składaniu kwiatów na grobie kpt. Antoniego Stawarza (organizatora oswobodzenia Krakowa w 1918 r.) oraz modlitwie za zmarłych poległych za Ojczyznę, której przewodniczył ksiądz Stawarz-krewny kapitana.

 

Dorota Siwek 

 

 

 

lightbox
Na grobie naszego Patrona

Kontynuując tradycję naszej szkoły, 30 października klasy 7 i 8 udały się na Cmentarz Rakowicki, aby złożyć kwiaty na grobie prof. Wiktora Zina.

Uczniowie pochylili się także nad grobami znanych pisarzy, pieśniarzy, lekarzy, naukowców i polityków związanych z Krakowem, którzy zostali pochowani w Alei Zasłużonych.

 

Dorota Siwek  

lightbox
Park Edukacji Globalnej

25 października klasa I, II i III wybrała się w podróż dookoła świata. Byliśmy w Parku Edukacji Globalnej. Nie ruszając się z Krakowa zwiedziliśmy różne kontynenty.

To była świetna zabawa i nauka!

 

 

Uczniowie klasy I, II i III

lightbox

Fotogaleria

Akcja wolontaryjna
Szkolny wolontariat ogłasza akcję zbiórki nakrętek dla chorego Kubusia Kani. Należy przynosić je do Pani woźnej. Liczy się każda ilość!!!
Pokażmy jak wielkie są Nasze serca ♥️♥️♥️
Liczymy na Państwa wsparcie!
lightbox
Wolontariat

Szanowni Państwo! Miło nam poinformować, że nauczycielka naszej szkoły, Pani Arleta Skorupa, zdobyła certyfikat AKADEMII SZKOLNEGO KOORDYNATORA WOLONTARIATU!

Pomaganie ma sens! Serdecznie gratulujemy!!!

 

Bicie rekordu w pierwszej pomocy

W dniu 16 października, w naszej szkole, próbowaliśmy pobić rekord w pierwszej pomocy wraz z całą Polską od godziny 12:00 do godziny 12:30.
Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów„Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Fundacja WOŚP uczestniczy w nim od samego początku.
W samo południe już po raz siódmy, tysiące uczestników podjęło próbę pobicia Rekordu w Pierwszej Pomocy.
W próbie pobicia rekordu wzięło udział aż 1 399 instytucji i aż 144 867 osób! W naszej szkole gościliśmy strażaków, którzy zaprezentowali i szczegółowo objaśnili wszystkim uczniom jak fachowo przeprowadzić resuscytację ale także przypomnieli o zasadach bezpiecznego poruszania po  drodze w ramach akcji" Odblaskowa Szkoła" Następnie uczniowie samodzielnie prowadzili resuscytację na fantomie. Wszystkim uczestnikom akcji bicia rekordu serdecznie dziękujemy !!!

 

Aleksander Proksch

lightbox

Fotogaleria

Ślubowanie Uczniów klasy I

14 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci pięknie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i ujawniły talenty taneczne  Po części artystycznej, w  podniosłej atmosferze pierwszacy zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor Annę Hesse-Gawędę ślubując na Sztandar Szkoły. Uroczystość zakończyła się życzeniami, gratulacjami, wręczeniem upominków i słodkim poczęstunkiem. Ten dzień pozostanie na długo w pamięci całej społeczności szkolnej.

 

Małgorzata Sysło

lightbox

Fotogaleria

Historia w kinie - "Legiony"

 

9 października br. klasy 7 i 8 udały się do kina na film pt.”Legiony”przedstawiający pokolenie lat 1914-1918, które wywalczyło Polsce niepodległość. Opowieść o młodych ludziach, którzy napędzani marzeniami nie wahali się rzucić w wir walki o odzyskanie państwowości. Wielka historia jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie wielkiej miłości. Film przybliżył siódmo- i ósmoklasistom ważnym moment w dziejach naszego kraju.

 

 Dorota Siwek 

Znalezione obrazy dla zapytania legiony film
Głosowanie - Budżet Obywatelski
W dniu  07.10.2019 r. o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej 137 w Krakowie odbyło się głosowanie dotyczące budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Do głosowania przystąpili wszyscy uczniowie szkoły i nasze wspaniałe przedszkolaki. Mamy nadzieję, że rytuał spełniania obowiązku obywatelskiego pozostanie w ich sercach na zawsze. Na koniec spotkania głos zabrała pani vice dyrektor Wioletta Burdek prosząc o zwracanie uwagi na segregowanie śmieci na terenie szkoły. 

 

lightbox

Fotogaleria 

 

Konkurs - nieoficjalny herb szkoły

Zadania domowe, pierwsze sprawdziany i cała masa spraw które w okrutny sposób przysłaniają piękne wspomnienia wakacji... dlaczego zatem nie uczynić szkoły bardziej "swoją". Uczniowie cały czas poznają różnorakie symbole, jednak do tej pory nie mieli okazji ich tworzyć. Dlatego we wrześniu odbył się konkurs na Nowy Nieoficjalny Herb Szkoły sp 137.
Udział wzięło wielu uczniów z klas 4-8- metoda była dowolna, wszak chodziło o pomysł, nie tylko talent artystyczny. Zwyciężyła Martyna Lenda z klasy 8. Zwycięską pracę namalowała po raz drugi na dużym płótnie które obecnie zdobi jedne z korytarzy naszej szkoły. Na kolejnym zebraniu zapraszamy rodziców do jego oglądania. 
Nagrody dla laureatki, dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Krakowie.

 

Zbigniew Szarek 

lightbox

 

Akcja "Odblaskowa Szkoła"

W ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" klasy I, II, III wykonały prace plastyczne

ilustrujące bezpieczne zachowania na drodze. Inspiracją dla uczniów stały się zabawne wierszyki, rozmowy na tematy związane z bezpiecznymi zachowaniami na ulicach, drogach. Powstały kolorowe rysunki, każdy na miarę umiejętności plastycznych, wieku małych artystów. Akcja stała się też częścią Programu "Bezpieczny Kraków" realizowanego przez klasy I - III promującego zasady bezpieczeństwa wśród uczniów klas młodszych.

Swoje prace plastyczne w formie plakatów wykonały również klasy IV- VIII.

 

Wychowawcy klas I - III Ewa Kłusek, A. Matuszkiewicz, M. Sysło

lightbox

Fotogaleria

Dzień Tabliczki Mnożenia w klasach IV -VIII
Nasza szkoła uczestniczyła w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej pod  hasłem:  Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Akcja miała na celu zachęcić      wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.
W dniu 04.10.2019 r. ( piątek) odbyły się  ustne i pisemne formy sprawdzenia znajomości tabliczki mnożenia dostosowane do poziomu klas IV- VIII. Podczas trzech pierwszych przerw uczniowie mogli wylosować wybrane przykłady z tabliczki mnożenia - w nagrodę dostawali słodką niespodziankę. Najlepsi uzyskali tytuł ekspertów oraz mistrzów tabliczki mnożenia.
Anna Jaszowska

               

lightbox

Dzień Tabliczki Mnożenia w klasach I - III

W czwartek (3 października 2019 r.) uczniowie klas I, II i III uczestniczyli w Dniu Tabliczki Mnożenia. Spróbowali swoich sił, sprawdzili swoje umiejętności i dobrze się bawili. 

Znajomość tabliczki mnożenia była słodko nagrodzona!

 

Ewa Kłusek, A. Matuszkiewicz, M. Sysło

 

 

lightbox

Fotogaleria

Dzień głośnego czytania

30 września w naszej Szkole klasy I, II i III wzięły udział w obchodach "Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania" w ramach II edycji konkursu "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków". Uczniowie słuchali fragmentów książki autorstwa Renaty Piątkowskiej pt.: "Gang Słodziaków". Akcja ma na celu budowanie nawyku codziennego czytania, rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, ćwiczenie pamięci i koncentracji. Kolejnym krokiem w ramach akcji czytelniczej będzie samodzielne czytanie książek w domu (co najmniej przez 10 minut dziennie). Uczniowie otrzymają od nauczycieli klas I - III "Dzienniczek postępów czytania",

w którym zbierać będą kolorowe naklejki. Życzymy naszym Uczniom radości z czytania, bo jak powiedział Umberto Eco; "Kto czyta książki, żyje podwójnie".

 

Wychowawcy klas I-III

 

lightbox

Fotogaleria

Dzień Chłopaka

30 września 2019 r. świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Już od rana na korytarzach szkoły można było zauważyć uśmiechnięte twarze naszych panów, którym koleżanki składały życzenia.

Samorząd szkolny oraz rada rodziców  przygotowały również słodkie upominki. Wszyscy otrzymali słodziutkie śliwki, natomiast panowie zostali obdarowani przepysznymi babeczkami, za  co dziękujemy naszym niezastąpionym mamom z rady rodziców. Chłopcom wręczono również  życzenia, które można było wrzucać do poczty życzliwości przez ostatni tydzień. Dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze.

 

Arleta Skorupa

 

lightbox

Fotogaleria

"Dotknąć Symfonii" - rozważania o muzyce symfonicznej i koncertowym savoir - vivre.

"Dotknąć Symfonii" - rozważania o muzyce symfonicznej i koncertowym savoir - vivre.

 

24 września  klasy I - VIII udały się  się do Klubu Kultury Przewóz na pierwszy   w tym roku szkolny koncert  prowadzony przez  muzyków Filharmonii Krakowskiej.

Prelegował - Maciej Jabłoński.

 

Dorota Makówka

 

  

lightbox
Lekcja historii w kinie

18 września br. klasy 7 i 8 udały się do kina na film pt.”Piłsudski.To nie miało prawa się stać”, który przedstawiał kilkanaście lat z życia Marszałka. Od roku 1901 do  zakończenia pierwszej wojny światowej. Film przybliżył uczniom nie tylko postać Marszałka, ale także ważnych jego współpracowników i wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Dorota Siwek

 lightbox
Pamiętamy - akcja BOHATERON w naszej Szkole

 

 

 

 

PAMIĘTAMY

 

 

Mamy  przyjemność poinformować, że od dnia 19 września nasza Szkoła  włączyła się w ogólnopolską akcję BohaterON i może rozpocząć działania związane z upamiętnieniem bohaterów Powstania Warszawskiego. W najbliższych dniach będziemy mieć  okazję  poznać  jej szczegóły i  wykonać listy, laurki  oraz życzenia dla naszych Bohaterów. 

Niech ten piękny gest  będzie wyrazem naszej niesłabnącej  pamięci i wdzięczności. 

lightbox
Urodziny Patrona Szkoły

13 września odbyło się święto naszego Patrona – prof. Wiktora Zina. Obchodziliśmy 94. rocznicę jego urodzin. Podczas wspólnego spotkania w sali gimnastycznej Uczniowie mogli poznać ważne wydarzenia z życia wybitnego architekta, konserwatora zabytków, pedagoga. Mogliśmy również posłuchać Profesora w audycji Polskiego Radia z 2001 r. , w której przybliżał czasy swojego dzieciństwa i lat studenckich. Następnie odbył się krótki konkurs z nagrodami podsumowujący uroczystość. Dla każdego dziecka czekała także słodka urodzinowa niespodzianka od Patrona Szkoły, a grupa przedszkolna poznawała naszego mistrza poprzez układanie puzzli przedstawiających jego piękne obrazy.

Ponadto Samorząd Uczniowski przygotował obszerną gazetkę, z której można było się dowiedzieć wielu ciekawostek o prof. Wiktorze Zinie, a w świetlicy Uczniowie mogli się dodatkowo przekonać jak to jest rysować

,,Piórkiem i Węglem”, co było dla nich nie lada wyzwaniem.

 

 

Fotogaleria

Międzynarodowy Dzień Kropki

13 września 2019 r. po raz pierwszy w naszej Szkole obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Przedszkolaki oraz uczniowie poznali historię małej Vashti, u której niepozorna kropka zachwyciła nauczycielkę i dzięki temu dziewczynka uwierzyła w siebie. Dzieci wysłuchały również piosenki pt. „Kropka”. Następnie najmłodsi mieli okazję twórczo podziałać tworząc niepowtarzalne kropkowe kompozycje z wykorzystaniem papierowych talerzyków oraz kolorowego papieru w grochy. Powstała wystawka prac dzieci, którą można podziwiać na szkolnym korytarzu.

 

Wychowawcy klas I-III

Fotogaleria

Wycieczka do Naukobusa
Dnia 9.09.2019 r. klasy IV,V,VI pod opieką swoich wychowawców miały możliwość uczestnictwa  w Naukobusie, czyli  mobilnej wystawie, składającej się z 17 interaktywnych eksponatów, dzięki którym uczniowie samodzielnie odkrywali zjawiska nauki. Doświadczyli między innymi:  Czy nienapompowana piłka może się unosić? Czy można zobaczyć ciśnienie atmosferyczne? Co się stanie gdy siądziemy na wirującym krześle? Wystawa skłoniła ich do zadawania pytań i pobudziła wyobraźnię. Przez cały czas uczniom towarzyszyli  badacze, którzy pomagali im w aktywnym odkrywaniu świata. Następnie udaliśmy się do Planetarium, gdzie byliśmy świadkami przepięknej animacji gwiazd oraz układów Planet. lightbox

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

W dniu 2 września 2019 r. w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą, którą sprawował ks. Stanisław Migas, po czym o godzinie 9:15 wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej w apelu upamiętniającym 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, gdzie cała społeczność szkolna  podjęła  się  symbolicznej  próby  dokończenia przerwanego przez wybuch wojny, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Akcja „Przerwany Marsz” była okazją do zaproszenia osób urodzonych przed zakończeniem II Wojny Światowej, aby wspólnie z młodszym pokoleniem przywitały nowy rok szkolny.

 

Jako pierwsza głos zabrała Pani dyrektor Anna Hesse - Gawęda, witając uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły oraz gości specjalnych. W sposób szczególny przywitała uczniów rozpoczynających swoją przygodę z edukacją: Klarę, Zuzannę, Zuzannę, Lenę, Oliwię, Patrycję, Xawiera, Ignacego, Kamila, Igora oraz Filipa. Następnie skierowała słowa podziękowania w stronę przybyłych gości: Radnego Miasta Krakowa- Jacka Bednarza, Radnych z Dzielnicy XIII: Szymona Tybali, Aurelii Czerwińskiej – Pacury, Andrzeja Radwana, aspiranta Marcina Wieczorka, mł. Brygadiera Henryka Tarcholika, p. Dominiki Gawin – Sitek, p. Bożeny Zwierzyńskiej z ZZM, p. Mirosławy Morawskiej z Abm, przedstawicieli Związków Zawodowych oraz naszych wieloletnich przyjaciół szkoły, w tym p. Franciszka Słowika i p. Eugeniusza Rybki,  dla których wydarzenia z 1939 r. miały szczególne znaczenie.

Następnie, dzieci z klasy VI pod przewodnictwem Pań : Anny Jaszowskiej i Doroty Siwek przedstawiły występ artystyczny nawiązujący do tych kart historii. 

 

Dorota Makówka

 

 

                                                                                                                  Fotogaleria 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )